Czy dieta ketogeniczna jest dobra tylko do redukcji? Czy nada się do treningów siłowych albo wydolnościowych? Czy uprawiając sport amatorsko możemy stosować keto? Odpowiedzi wcale nie są takie proste!
To jest jedno z najczęściej zadawanych pytań. Dieta keto to nie tylko po prostu dieta, można powiedzieć, że to raczej styl życia. Wiąże się z wprowadzeniem sporych zmian do jadłospisu, ale też prowadzi za sobą zmianę nawyków, a nawet harmonogramu dnia - chodzi o to, że nie tylko jemy inaczej, ale też w innych ilościach i o innych porach.
Okres ketoadaptacji trwa około miesiąca, w zależności od organizmu i indywidualnych predyspozycji, a ketoza i efekty z nią związane mogą być z początku dość uciążliwe. Zanim zdecydujecie się na przejście na dietę ketogeniczną, tak jak w przypadku przejścia na każdą inną dietę niosącą ze sobą dość radykalne zmiany, warto skonsultować się najpierw z lekarzem i wykonać podstawowe badania.
O ketoadaptacji i keto grypie więcej znajdziecie tutaj: https://ketonline.pl/Keto-adaptacja-czy-przy-wejsciu-w-stan-ketozy-czeka-cie.
Mówi się, że keto to jedna z najskuteczniejszych diet, jeśli chodzi o zrzucenie nadmiernych kilogramów i pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak dlatego, że wprowadzamy organizm w stan ketozy, w którym energia pozyskiwana jest bezpośrednio wskutek spalania tłuszczu, a nie węglowodanów. Działa trochę na przekór popularnym przekonaniom, bo mówi o tym, że aby spalać tłuszcz, mamy jeść tłuszcz.
Keto od samego początku wzbudza kontrowersje i ma tyle samo zwolenników, co wrogów. Zarówno lekarze, dietetycy i trenerzy mają w tym temacie dość podzielone zdania. Choć właściwości odchudzające diety ketogennej są niezaprzeczalne, pojawiają się pytania o wpływ keto na ogólną wydolność organizmu i osiągi sportowe. Aby lepiej przybliżyć Wam ten temat, sięgnęliśmy po wyniki profesjonalnych badań dotyczących różnych dziedzin sportowych, które miały za zadanie porównać ogólną kondycję i wyniki sportowców na keto.
Dieta ketogeniczna jest szczególnie popularna w takich sportach, jak kulturystyka. Interesującą wariacją tej diety, stosowaną przez profesjonalnych kulturystów, jest Cykliczna Dieta Ketogeniczna. Pozwala ona na efektywne zrzucenie nadmiernej tkanki tłuszczowej, czyli redukcję, ale jest przeplatana okresowym dostarczeniem sporej ilości węglowodanów. Te “dni węglowodanowe” są zalecane podczas wzmożonej, intensywnej aktywności fizycznej - powodują wzrost poziomu glikogenu, poprawę osiągów, a także dają uczucie “oderwania się” od diety, podobnie jak tzw. cheat meals.
Świetną inspirację dotyczącą diety ketogenicznej i treningów siłowych mających na celu budowanie mięśni znajdziecie na kanale naszego ambasadora, którego pewnie doskonale znacie Ketokocura. Link do kanału tutaj: http://www.youtube.com/ketokocur. Dieta ketogeniczna umożliwia wzmocnienie mięśni, szybszą regenerację po wysiłku, a także zwiększoną wytrzymałość. Brzmi świetnie, prawda?
Za sporty beztlenowe uważane są aktywności, które wymagają dużej siły i wytrzymałości, takie jak biegi krótkodystansowe, rzuty młotem czy oszczepem, podnoszenie ciężarów i tym podobne. W tym przypadku ilość dostępnych badań jest dość ograniczona. Wiele źródeł mówi, że ciężko jednoznacznie określić, jaki wpływ ma dieta ketogeniczna na wyniki w takich sportach.
Zauważono, że w wielu przypadkach pozwala na rozbudowanie mięśni, zwiększenie wytrzymałości organizmu i szybszą regenerację po treningu, ale spadek glikogenu może powodować chwilowy spadek wydolności. W przypadku tych sportów, okazuje się, że wpływ diety ketogenicznej w ogromnej mierze zależy od własnych predyspozycji organizmu sportowca.
Sporty tlenowe lub wytrzymałościowe, obejmują między innymi biegi długodystansowe. Na temat wpływu diety ketogennej w przypadku tych sportowców dostępnych jest sporo wartościowych, profesjonalnych i obiektywnych badań. Ze względu na naturę keto - pobudzanie organizmu do spalania tłuszczu i pozyskiwanie energii z zasobów tkanki tłuszczowej, ta dieta znajduje tutaj ogromne zastosowanie.
Wielu biegaczy, zarówno profesjonalnych, jak i amatorów, stosuje tzw. bieganie ketogeniczne. Według dostępnych badań, dieta ketogeniczna znacznie pomaga przy efektywnej redukcji masy ciała podczas biegania, ponieważ tłuszcz zaczyna się spalać już po około 15 min, a nie 45, jak w przypadku diety bogatej w węglowodany.
Tutaj akurat nie stanowi to dużej niespodzianki, że dieta ketogeniczna jest szczególnie polecana zawodnikom boksu, judo, karate, MMA czy innych sztuk walki. Stosowanie diety niskowęglowodanowej pozwala na utrzymanie stabilnej masy ciała, co jest niezwykle ważne w przypadku kwalifikacji do odpowiednich kategorii wagowych. Do tego keto wspomaga regenerację mięśni, wpływa na wytrzymałość i zachowanie siły mięśniowej.
Kolejne z często zadawanych pytań, szczególnie przewijające się na ketoforum, dotyczy budowania i utrzymania zadowalających mięśni. Podstawą jest oczywiście dobrze zbilansowana, indywidualnie dobrana dieta. Taka dieta powinna uwzględniać Wasz obecny stan zdrowia, kondycję, upodobania i oczekiwane efekty. Pamiętajcie jednak, aby weryfikować swoje źródła i korzystać z rad jedynie profesjonalistów. Świetnym źródłem motywacji i wiedzy na temat keto jest nasz ambasador - Ketokocur.
Jeżeli jednak jeszcze nie do końca wiecie, co należy jeść na diecie keto, czego unikać, jakich produktów absolutnie się wystrzegać, może się okazać, że mimo ogromnych starań, nie osiągacie zamierzonych efektów. Być może i Wy daliście się złapać w pułapkę popularnych mitów na temat keto. Koniecznie sprawdźcie 5 najczęstszych błędów na diecie ketogenicznej.
A jeśli nie czujecie się wystarczająco pewnie licząc makra, dobierając składniki odżywcze czy niezbędne w ketoadaptacji i dalszym etapie suplementy, skorzystajcie z profesjonalnej pomocy.
Nasz zespół ułoży dla Was skuteczną, dobrze zbilansowaną dietę, dzięki której z łatwością przejdziecie przez proces ketoadaptacji, dowiecie się, co jeść, aby być najedzonym i pełnym energii, a przy tym osiągnąć wymarzoną sylwetkę!