Dieta keto nieustannie wzbudza kontrowersje, nierzadko w wyniku niewiedzy, dlatego dzisiaj zweryfikujemy kolejne najczęściej powielane mity. Co z owocami i warzywami w diecie? Jakie produkty należy wyeliminować z jadłospisu i jaki ma to wpływ na zdrowie? I wreszcie, dla kogo dieta ketogeniczna będzie najlepsza?
Na wstępie, warto przyjrzeć się ogólnym zasadom diety ketogenicznej, aby sprawdzić, czy sam jej zamysł nam odpowiada. Na pewno wielu z nas pamięta ze szkoły ogólny zarys piramidy żywienia. Jej najnowsza wersja została opublikowana w 2016 roku i obowiązuje do dziś. Wygląda ona mniej więcej tak:
U jej podstaw, według ogólnych ustaleń na podstawie tysięcy badań, znalazła się aktywność fizyczna, która stanowić powinna bazę każdej diety. Przechodząc krok dalej, znajdziemy owoce i warzywa, które powinny stanowić połowę codziennie przyjmowanych pokarmów, z zachowaniem proporcji warzyw i owoców 3:1.
Dalej mamy węglowodany: produkty zbożowe, najlepiej wieloziarniste, następnie, co wzbudza dość sporo kontrowersji, znajdziemy nabiał - produkty mleczne, jogurty, kefiry i tak dalej. Dopiero u szczytu piramidy znajdziemy mięso, ryby, warzywa strączkowe i jaja, a zwieńczeniem piramidy są tłuszcze, z zaznaczeniem, że te najlepsze dla naszego organizmu, to tłuszcze roślinne. Dieta ketogeniczna odwraca ten porządek do góry nogami!
Po pierwsze: zakładamy wyeliminowanie produktów wysokowęglowodanowych. Choć może nie brzmi to zbyt skomplikowanie, to dla wielu z nas będzie oznaczać to dość radykalną zmianę, szczególnie dla osób kochających tradycyjną polską kuchnię - koniec z codziennymi ziemniaczkami do schabowego, pierogami czy pomidorową z makaronem.
Po drugie: znacznie ograniczamy spożywanie produktów zawierających cukier. To brzmi dosyć standardowo, prawda? Chyba wszystkie diety mówią nam o ograniczeniu słodyczy, piciu niesłodzonej herbaty, porzuceniu ciasteczek i tak dalej. Owszem, ale dieta keto idzie o krok dalej. Ogromnym źródłem cukrów w pożywieniu są owoce i warzywa. Jak więc się z tym zmierzyć? O tym przeczytasz nieco dalej.
Po trzecie: wzbogacamy dietę o solidną porcję tłuszczy wysokiej jakości. Mowa tutaj o tłuszczach nierafinowanych, tłoczonych na zimno, choć nie tylko. W praktyce, przekłada się to na jedzenie sporej ilość tłustych mięs, ryb, olejów, ale także orzechów, śmietany i masła.
Tak, ten mit nadal jest powtarzany... Dieta ketogeniczna faktycznie zakłada spożywanie większej ilości mięsa, ale w żadnym wypadku nie oznacza to zostawienia na talerzu samego kotleta! Tłuszcze, tak zalecane przy stosowaniu diety ketogenicznej, można znaleźć w wielu innych produktach. Oznacza to więc, że choć w klasycznym wariancie diety mięso powinno być spożywane w stosunkowo sporych ilościach, w jadłospisie mogą, a nawet powinny znaleźć się następujące produkty:
Kto z nas tego nie słyszał? Chociaż ketojadłospis zakłada ograniczenie spożywania cukrów, co w dużej mierze przekłada się na ograniczenie pewnych warzyw i owoców, w żadnym wypadku nie wolno ich całkowicie eliminować z diety. Wręcz przeciwnie. Zarówno owoce, jak i warzywa są ważnym źródłem witamin i błonnika. Warto jednak pamiętać, aby traktować je raczej jako przekąskę lub deser i nie spożywać w nadmiernej ilości
W takim razie jakie owoce i warzywa są zalecane na diecie keto?
Owoce:
Wymienione wyżej owoce jagodowe charakteryzują się niską zawartością węglowodanów przyswajalnych, przykładowo w szklance malin (120 gramów), znajdziemy ich tylko 6 gramów.
Warzywa:
A wyróżniliśmy tylko część owoców i warzyw, które znajdziesz w wielu przepisach na Ketonline. Rezygnując całkowicie z tych produktów w naszym jadłospisie pozbawiamy się całej puli witamin i składników mineralnych, a chyba trochę bez sensu łykać suplementy zamiast przepysznych darów natury? ;)
Spotkaliście się z takimi opiniami, że na keto trzeba zjeść słoik majonezu dziennie? Tak, jak w przypadku stosowania każdej innej diety, należy tutaj rozróżnić przyjmowane tłuszcze na te dobre, które pomogą nam w osiągnięciu zamierzonego celu, wzmacniając i dodając energii, oraz na tak zwane złe tłuszcze. Pamiętanie o tym jest niezwykle ważne, szczególnie dlatego, że głównym założeniem diety ketogenicznej jest osiągnięcie stanu ketozy, czyli sytuacji, w której energia jest pozyskiwana nie z cukrów tylko z tłuszczy.
Do dobrych tłuszczy zaliczamy tłuszcze nasycone, wielonienasycone i jednonienasycone. Co to oznacza w praktyce? Zadbajmy, żeby w naszej diecie znalazły się takie produkty jak:
Z kolei do tłuszczy, których zdecydowanie należy unikać zaliczają się tłuszcze wysokoprzetworzone, tłuszcze trans. Najczęściej znajdziesz je w produktach typu fast food, żywności z bardzo długą datą ważności. Tłuszcze, których należy unikać to:
Najczęściej to stwierdzenie pada jednak w kontekście tego, że wyniszczy nasz cały organizm. Oczywiście, zmiany związane z przejściem na jadłospis ketogeniczny są radykalne, wspominaliśmy zresztą o keto grypie (link: https://ketonline.pl/Keto-adaptacja-keto-grypa), która wielu może skutecznie zniechęcić do tej diety.
Jednak tą najbardziej pozytwyną i najbardziej widoczną zmianą jest oczywiście utrata wagi. Odpowiednio zbilansowana i dobrze przestrzegana dieta keto pozwala na zauważalne wysmuklenie sylwetki. Dzieje się tak, ponieważ w procesie ketozy organizm przełącza się na aktywne spalanie tkanki tłuszczowej. Ale to nie jedyny efekt jaki niesie ze sobą ta dieta.
Wiele osób zauważa znaczną poprawę kondycji ich skóry i włosów: są pełne blasku, jędrniejsze i bardziej nawilżone. Keto ma także pozytywny wpływ na procesy neurologiczne, przyspiesza regenerację mięśni po wysiłku i zwiększa ich wytrzymałość.
Co więcej, dieta keto świetnie wspomaga pracę naszego mózgu. Dostarczenie odpowiednich - dobrych tłuszczy dobrze działa na pamięć i koncentrację, a do tego dodaje energii. A dobrze odżywiony mózg, to lepsze samopoczucie i lepsze życie!
Dieta ketogeniczna jest dość specyficzna, wymaga więc sporej dawki wiedzy o produktach spożywczych i ich wartościach odżywczych, a także nieco planowania, szczególnie na początku. Na początku możecie nie mieć takiej wiedzy, dlatego możecie zdać się na nas :)
Wszystko o naszej usłudze znajdziecie tutaj: https://ketonline.pl/odchudzajaca-dieta-keto.html. W ramach usługi otrzymacie jadłospis z przepisami przygotowanymi przez naszych dietetyków. Do tego wszystkie pozycje które nie przypadną Wam do gustu możecie wymienić na inne - w bazie mamy tysiące smacznych i zdrowych alternatyw.
Ostatnio pojawiła się nawet nowa kategoria "Przysmaki Kocura", a w niej wybrane pozycje od naszego ambasadora, Rafała Keto Kocura. Między innymi takie hit jak orzechowy sen ciastkowy, elektrolitowe jajka, kiełbasa z piekła, kura szpinakao i wiele więcej! Z czasem na pewno nabierzecie wprawy i sami będziecie w stanie skonstruować indywidualny jadłospis dopasowany idealnie do Waszych potrzeb, finalnie nikt nie podsunie Wam tak dobrych podpowiedzi jak własny organizm.
Dieta ketogeniczna jest polecana osobom, które chcą zrzucić parę kilo, wysmuklić sylwetkę i utrzymać ten efekt. To także dobry pomysł jeżeli chcecie zbudować masę mięśniową.
Ze względu na pozytywny wpływ na pracę mózgu, polecana jest również osobom mającym problemy z pamięcią i koncentracją, ale także osobom zmagającym się z glikemią czy padaczką lekoodporną. Ostatnio zresztą poświęciliśmy chwilę na zbadanie leczniczego wpływu keto, tutaj cały artykuł https://ketonline.pl/dieta-keto-a-zdrowie-czy-na-diecie-ketogenicznej.
Jednak, jak w przypadku każdej nowej diety, czyli w domyśle radykalnych zmian dotychczasowego stylu odżywiania, przed rozpoczęciem warto skonsultować się z lekarzem, zrobić podstawowe badania, wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.