Jak obliczyć ilość kalorii potrzebnych podczas diety ketogenicznej? To pytanie często zadają sobie osoby rozpoczynające przygodę z keto. Aby obliczyć zapotrzebowanie kaloryczne możesz skorzystać ze wzorów, ale dużo szybszym i łatwiejszym sposobem będzie dokonanie obliczeń w kalkulatorach stworzonych w tym celu. Keto kalkulator to narzędzie, które pomaga obliczyć ilość kalorii, białka, tłuszczu i węglowodanów netto, niezbędnych do realizacji Twoich celów żywieniowych. Poniżej dowiesz się jak używać keto kalkulatora i jakie dane możesz otrzymać z jego pomocą.
Keto kalkulator pomoże Ci obliczyć ile kalorii i makroskładników spożywać każdego dnia, aby wejść w stan ketozy lub go utrzymać - w zależności od tego czy jesteś przed czy też po fazie adaptacji. Obliczenia, które uzyskasz są niezwykle ważne, ponieważ tylko odpowiednio dopasowane proporcje diety są w stanie zapewnić Ci osiąganie zamierzonych efektów.
W przypadku diety ketogenicznej rozkład makroskładników powinien wyglądać następująco:
Pamiętaj, że dobry kalkulator diety ketogenicznej uwzględnia nie tylko jej zasady, ale także etap diety na którym się znajdujesz, Twoje cechy indywidualne takie jak wzrost czy aktualna masa ciała, cele oraz poziom aktywności fizycznej.
Kalkulator ketogeniczny przyda się zarówno tym osobom, które nie przeszły procesu adaptacji jak i tym, które przejście w stan ketozy mają już za sobą. Pomoże Ci dostosować ilość spożywanych kalorii i poszczególnych makroskładników w taki sposób, by dieta keto była dla Ciebie skuteczna, ale przede wszystkim bezpieczna. W zależności od fazy diety w której jesteś, kaloryczność czy rozkład makroskładników będą inne.
Kalkulator diety ketogenicznej przyda Ci się zwłaszcza, jeżeli chcesz samodzielnie ułożyć swój zbilansowany jadłospis. Otrzymasz jasne informacje odnośnie tego jaki powinien być dzienny rozkład makroskładników w Twojej diecie, dzięki czemu w odpowiedni sposób dobierzesz lub skomponujesz własne przepisy. Jeżeli nie czujesz się biegle w liczeniu kalorii i tworzeniu przepisów, możesz także skorzystać z gotowego planu dietetycznego dostępnego na KetOnline, by mieć pewność, że Twój jadłospis jest odpowiednio dopasowany.
Wynik z keto kalkulatora pomoże Ci także w czasie zakupów. Dzięki temu, że dowiesz się ile poszczególnych substancji odżywczych możesz spożywać w ciągu dnia, łatwiej będzie Ci podejmować decyzje zakupowe. Na podstawie tabel odżywczych produktów oszacujesz czy jesteś w stanie włączyć go do swojego keto jadłospisu czy jednak lepiej z niego zrezygnować.
Zanim rozpoczniesz obliczenia w naszym keto makro kalkulatorze, pamiętaj o tym, żeby się zważyć. W pierwszym kroku do obliczeń potrzebne będą Ci dane dotyczące:
W kolejnym etapie poprosimy Cię o określenie swojego poziomu aktywności w ciągu dnia oraz fazy diety ketogenicznej, dla której chcesz dokonać obliczeń. W zależności od tego czy jesteś na adaptacji czy po niej, otrzymany wynik będzie różny.
W przypadku aktywności fizycznej, w keto makro kalkulatorze została rozdzielona na dwie części - aktywność w ciągu dnia oraz aktywność treningową. Aktywność w ciągu dnia określa to ile energii potrzebne Ci jest do wykonywania codziennych aktywności oraz aktywności związanych z pracą. W zależności od tego czy wykonujesz pracę fizyczną czy biurową, poziom aktywności będzie inny. W przypadku aktywności treningowej, określasz częstotliwość ćwiczeń, które wykonujesz poza podstawową aktywnością. Może to być trening na siłowni lub domowy albo intensywny bieg.
Jeżeli w trakcie trwania swojej diety zmieni się np. charakter Twojej diety lub liczba treningów, warto pamiętać o tym, aby przeliczyć na nowo swój wynik w kalkulatorze. W innym wypadku może okazać się, że przyjmujesz zbyt mało lub zbyt dużo kalorii.
W trakcie ketoadaptacji organizm wchodzi w ketozę na skutek ograniczenia spożywanych węglowodanów. W czasie tej fazy diety ketogenicznej następuje przystosowanie organizmu do nowych warunków i zaczyna wykorzystywać tłuszcze, jako główne źródło energii. Wejście w ketozę jest jednym z najważniejszych etapów diety ketogenicznej.
Przystosowanie się organizmu do nowej rzeczywistości bywa trudne, ponieważ zmiany, które zachodzą mogą okazać się dla niego obciążające, stąd w tej fazie diety ketogenicznej stosuje się niewielki deficyt kaloryczny lub nie stosuje się go w ogóle. Wprowadzenie dużego deficytu kalorycznego na tym etapie mogłoby być dla nas niebezpieczne. Często zdarza się, że nawet pomimo braku deficytu chudnie się już w czasie procesu adaptacji, jednakże jest to powiązane z utratą wody, która nagromadziła się w organizmie.
Po przejściu procesu adaptacji rozpoczynamy faktyczny etap redukcji na diecie ketogennej, czyli wykorzystujemy tłuszcze do pozyskiwania energii i spalania tkanki tłuszczowej. Na tym etapie należy wprowadzić większy deficyt kaloryczny. Polega on na przyjmowaniu mniejszej liczby kalorii niż wynosi nasze dzienne zapotrzebowanie.
Obliczenia dla każdej z faz będą inne, dlatego pamiętaj, aby zaznaczyć w keto kalkulatorze odpowiednią opcje.
Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu opisowi keto kalkulatora lepiej zrozumiesz jego funkcjonowanie. Nasz keto makro kalkulator nie tylko pokaże Ci Twoje zapotrzebowanie na kalorie i makroskładniki na diecie keto, ale również obliczy Twoje BMI i wskaże ile litrów wody dziennie musisz spożywać, aby dieta była skuteczna i zdrowa. Dodatkowo dowiesz się w ciągu ilu dni, zachowując zdrowe tempo odchudzania, osiągniesz swój cel. Trzymamy kciuki za efekty Twojej diety, niech moc ketozy będzie z Tobą!