Czym różnią się te diety? A jakie rzeczy keto i low carb mają wspólne? I w końcu która jest odpowiednia dla Ciebie?
Coraz więcej badań, oraz potwierdzona przez lekarzy i specjalistów skuteczność, wpływają na nieustanną popularyzację diet keto i low carb. Jeżeli jesteście bieżąco z naszym blogiem, to na pewno zdążyliście już dobrze poznać tę pierwszą, czyli dietę ketogeniczną (podstawowe informacje znajdziecie tutaj: https://ketonline.pl/Dieta-ketogeniczna-z-czym-to-sie-je). W tym artykule opowiemy Wam nieco więcej właśnie o tej drugiej, porównamy obie diety i odpowiemy na najbardziej nurtujące pytania dotyczące obu jadłospisów.
Kiedy mowa o dietach pomagających w efektywnym zrzuceniu wagi, to właśnie te dwie diety, keto i low carb są polecane najczęściej. Mało tego, często się zdarza, że są ze sobą mylone. Czy to znaczy, że faktycznie są do siebie aż tak podobne? I tak, i nie, ale o różnicach za moment. Low carb, lub po prostu w wersji polskiej, dieta niskowęglowodanowa, podobnie jak keto, polega na ograniczeniu spożywania produktów zawierających węglowodany.
Oznacza to, że tutaj także konieczne jest zrezygnowanie z produktów mącznych, szczególnie tych wysokoprzetworzonych, jak biały chleb, pierogi, makarony, ale także słodycze i tym podobne. Obie diety mają swoje cechy charakterystyczne, plusy i minusy. Zwróćmy jednak uwagę na to, co interesuje nas najbardziej.
Zarówno dieta ketogeniczna, jak i dieta niskowęglowodanowa, niosą ze sobą szereg wspólnych korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Oto kilka z nich:
Lista wspólnych korzyści dla obu diet jest jeszcze dłuższa, to jednak dobry moment żeby przyjrzeć się diecie low carb nieco bliżej. Dieta niskowęglowodanowa znana jest w Polsce nieco dłużej niż keto, głównie za sprawą swoich świetnych rezultatów. Do podstawowych założeń diety należy ograniczenie produktów wysokoprzetworzonych i wysokocukrowych, na rzecz białka i dobrego tłuszczu. Liczbowo przedstawia się to następująco:
Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że mamy do czynienia z dietą mniej restrykcyjną, niż w przypadku keto. Z tego względu, wielu dietetyków i lekarzy zaleca dietę lowcarb przez przejściem na keto dla początkujących. Jakie specyficzne korzyści przynosi stosowanie diety bogatej w produkty niskowęglowodanowe? Przede wszystkim:
Stworzenie dobrze zbilansowanego jadłospisu to połowa sukcesu. Drugą połowę stanowi sumienne trzymanie się założeń diety. Poniżej znajdziecie małą ściągę tego, jakie produkty wybierać, będąc na diecie lowcarb:
Zdrowe tłuszcze - stawiajcie na oleje roślinne (np. lniany jest świetnym źródłem kwasów tłuszczowych ALA), ale też tłuste ryby, jak łosoś, czy makrela, orzechy, awokado, smalec, klarowane masło (ghee) i żółtka.
Białka - podstawowym źródłem białka powinny być dobrej jakości mięsa, takie jak sprawdzony drób i czerwone mięso. Warto dodać również ryby, a w drugiej kolejności nabiał - śmietanę, jaja czy ser. Niektóre owoce i warzywa, takie, jak cytryna, pomidor, limonka, cukinia, kalafior, papryka, też mogą być źródłem białka.
Węglowodany - tutaj należy wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Zalicza się do tego większość warzyw, ale też kasze, brązowy ryż i pełnoziarniste pieczywo.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo dieta wpływa na nasz organizm. To, co jemy, kiedy to jemy i w jakich ilościach, znacząco wpływa na równowagę i gospodarkę naszych organizmów. Obie te diety z pozoru mają to samo założenie - ograniczyć węglowodany. Istnieją jednak pewne zasadnicze różnice. Główną, najczęściej wymienianą różnicą jest inny stosunek makroskładników w obu dietach:
Makroskładnik | Keto | Low carb |
---|---|---|
Tłuszcze | 60-80% | 50-60% |
Białka | 15-30% | 20-30% |
Węglowodany | 5-10% | 15-25% |
Jak od razu łatwo zauważyć, podczas gdy keto skupia się głównie na tłuszczach, lowcarb pozwala na trochę większą swobodę podczas komponowania posiłków. Kolejną dość istotną różnicą jest to, że low carb pozwala na spożywanie niemal wszystkich warzyw i większej ilości owoców, niż keto. To z kolei przekłada się na większą podaż witamin i składników odżywczych.
Inną znaczącą różnicą jest mechanizm działania diety. Jak już pewnie wiecie, w diecie keto energia pozyskiwana jest z aktywnego spalania tłuszczu, wskutek wytwarzania ciał ketonowych powstałych w procesie ketozy. W przypadku diety niskowęglowodanowej, głównym źródłem energii oprócz tłuszczy są białka, stąd ich zwiększona podaż w diecie. Mówi się, że dieta niskowęglowodanowa jest mniej restrykcyjna i nieco łatwiejsza do zaadaptowania, szczególnie dla osób początkujących. Z tego samego względu, często wspomina się o niej przy okazji keto, mówiąc, że stanowi świetne przygotowanie do keto adaptacji i przejścia na dietę ketogenną.
Obie diety są specyficzne, mają swoje mocne strony, ale i małe minusy. Dobór odpowiedniej diety powinien się opierać nie tylko na Waszych celach i założeniach, ale także realnych możliwościach i własnych predyspozycjach. Przed przejściem na dietę keto lub low carb, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem i sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Choć z czasem na pewno nauczycie się intuicyjnie dobierać produkty i komponować posiłki, wiemy, że na początku może to być trudne.
Obliczenie indywidualnego zapotrzebowania, sprawdzanie indeksów glikemicznych, makr, odpowiedni dobór składników po to, żeby było nie tylko skutecznie, ale i smacznie, może być czasochłonny. Wychodzimy więc naprzeciw Waszym oczekiwaniom i komponujemy pyszne, indywidualnie dobrane jadłospisy. Sprawdźcie koniecznie w zakładce “O diecie”.