To pytanie powraca dosyć często - czy na keto mogę pić kawę? A jeżeli tak, to jaką? Zebraliśmy garść przydatnych informacji, nie tylko dla kawoszy! Zapraszamy do lektury.
Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kubka świeżo zaparzonej kawy. Rodzajów kaw jest całe mnóstwo, a każdy z kawoszy ma swoją ulubioną, spośród tak wielu dostępnych form. Jeśli rozważacie przejście na dietę ketogenną lub też już na niej jesteście, ale zastanawiacie się, czy możecie pić kawę, to ten artykuł na pewno Wam się przyda! Na początek - wspaniała informacja.
Tak, na keto można pić kawę!
Oczywiście, należy pamiętać, że kawa zawiera kofeinę i powinna być spożywana w ograniczonych ilościach. Jeśli więc należycie do szerokiego grona osób, które zaczynają dzień od kubka aromatycznej, pachnącej kawy, czytajcie dalej.
Będąc na diecie ketogenicznej, wiecie, że istnieje kilka ścisłych zasad, których należy przestrzegać po to aby dieta przyniosła zamierzone efekty. Tak, jak na każdej diecie odchudzającej, tak i tutaj, musicie monitorować ilość i rodzaj spożywanych posiłków. Do tych zasad należy między innymi spożywanie określonych ilości węglowodanów, białek i tłuszczy. Oznacza to, że czarna, niesłodzona kawa nie wpłynie nam na te proporcje, nie zaburzy procesu ketozy i nie wpłynie negatywnie na efekty diety.
Nie wszyscy są jednak fanami takiej prostej kawy. W świecie, w którym sama kawa ma setki wariacji i sposobów podania, ograniczanie się do tak podstawowej kawy dla wielu osób jest wręcz niemożliwe. Z czym więc pić kawę? Niestety, wiemy już, że na keto zdecydowanie odpada kawa z cukrem. A co z kawą z mlekiem?
Przeciwnie do obiegowej opinii, na diecie ketogenicznej kawa z mlekiem jest dozwolona. Najważniejsze, to jednak zwrócić szczególną uwagę na to, z jakiego mleka, lub mlecznej alternatywy, korzystamy. To, co koniecznie należy sprawdzić, to zawartość węglowodanów. Oczywiście, nie trzeba wspominać, że wybieramy tylko te niską zawartością. W praktyce, oznacza to, że do swojej kawy możesz dodać następujące “zabielacze”:
Dlaczego warto sięgać po alternatywy, zamiast mleka krowiego? Zwykłe mleko zawiera laktozę, czyli cukier mlekowy. Jedna szklanka 2-procentowego mleka krowiego zawiera około 12 gramów węglowodanów, co stanowi całe dzienne zapotrzebowanie na węglowodany u osób będących na keto. Należy również unikać mleka owsianego (17 gramów węglowodanów na szklankę) oraz ryżowego (aż 21 gramów na szklankę).
Pewnie już nie raz spotkaliście się z określeniem kawa kuloodporna. Zastanawialiście się, o co chodzi? Kawa kuloodporna, albo też keto-kawa, to wysokoenergetyczny napój, który ma zapewnić organizmowi zastrzyk energii, nasycić głód i dostarczyć pożytecznych tłuszczy.
Wiele osób wybiera taką kawę z rana, tak dobierając jej kaloryczność, żeby stanowiła zamiennik śniadania, albo przed treningiem, aby dostarczyć sobie więcej energii. Oryginalna kawa kuloodporna została przedstawiona przez Davida Aspreya, pioniera w dziedzinie suplementów dla diety ketogenicznej. Jego podstawowy przepis zakładał dodanie do jednej filiżanki mocnej czarnej kawy około dwóch łyżeczek oleju MCT. Obecnie jednak istnieje wiele podejść do kawy kuloodpornej i każdy może znaleźć coś dla siebie.
Im więcej osób i większa popularność diety, tym więcej pomysłów i przepisów na temat kawy kuloodpornej. Poniżej przedstawimy Wam kilka najpopularniejszych rodzajów kawy kuloodpornej. Potrzebna Wam będzie kawa - dobrej jakości i świeżo parzona, a do tego źródło tłuszczu, oraz blender. Wiele osób decyduje się na mieszanie kawy z tłuszczem ręcznie, jeżeli i Wy tak wolicie, postarajcie się wymieszać jak najdokładniej. Kawa z pływającymi grudkami jest nieco nieestetyczna, a to może wpłynąć na Wasze wrażenia.
Kawa z masłem klarowanym (około 112 kcal): ten bardzo prosty przepis zakłada blendowanie jednej filiżanki mocnej kawy (lub podwójnego espresso) z dwoma łyżeczkami masła klarowanego. Takie masło można kupić, lub wykonać samodzielnie, podgrzewając zwykłe masło i pozbywając się wytrącającego osadu. Dzięki temu masło nie zawiera między innymi laktozy. Taka kawa ma delikatny, maślany smak i puszystą, przyjemną konsystencję.
Keto kawa z olejem kokosowym (około 180 kcal): przepis jest bardzo zbliżony do poprzedniego. Do świeżo zaparzonej kawy dodajemy około dwie łyżeczki oleju kokosowego i wszystko blendujemy, po to, aby otrzymać aromatyczną kawę z pianką.
Kawa z masłem orzechowym (około 139 kcal): Do tej mikstury potrzebne będzie oczywiście dobrej jakości masło orzechowe, a konkretnie dwie łyżeczki. Po raz kolejny wystarczy połączyć składniki i dokładnie zblendować, aby już po chwili cieszyć się pysznym napojem.
Istnieją oczywiście różne podejścia. Niektórzy lubią mieszać masło i olej kokosowy, a nawet do tego olej MCT w jednej, konkretnej keto kawie. Są i tacy, którzy do mieszanki masła orzechowego i kawy dodają mleko roślinne i uzyskują z tego pyszny deser. Wypróbujcie, co najlepiej się sprawdza w Waszym przypadku.
Jak już po drodze wspomnieliśmy, spożywanie kawy kuloodpornej może przynieść sporo korzyści:
Czy taka kawa może zastąpić cały posiłek, to jest kwestia sporna. Kaloryczność takiej kawy może się znacznie wahać, więc warto zwrócić uwagę na własne potrzeby i możliwości. Jeżeli jesteście ciekawi tego, jak wkomponować kawę kuloodporną do własnego jadłospisu, to mamy dla Was ciekawe rozwiązanie - całkiem niedawno pojawiła się w jadłospisie KetOnline! Wystarczy, że w ustawieniach diety zaznaczycie, że chcecie uwzględnić w jadłospisie kawę kuloodporną, i gotowe - składniki i proporcje zostaną dopasowane do Waszych potrzeb, preferencji i celów.