Daniem, które bezsprzecznie kojarzy się z polską tradycją, są uwielbiane przez wielu pierogi. Delikatne ciasto, w którym umieszcza się aromatyczny farsz, tworzy smaczną propozycję obiadową lub kolacyjną. Pierogi są daniem mącznym, przyrządzanym przede wszystkim z drobno zmielonej pszenicy typu 500. Niekiedy do ich tworzenia stosuje się również mąkę gryczaną, kukurydzianą bądź żytnią. Oznacza to, że zawierają bardzo dużą ilość węglowodanów pochodzących z przetworzonych ziaren tych zbóż. Klasyczne pierogi znajdują się zatem na liście potraw wykluczonych do spożywania przez osoby stosujące się do diety ketogenicznej. Na szczęście istnieje kilka alternatyw, które pozwolą zamienić zwykłą mąkę do pierogów na niskowęglowodanową alternatywę.
Keto ciasto na pierogi nie odbiega znacząco smakiem czy konsystencją od oryginału. Nawet jeśli zdołamy wyczuć różnicę, to nie powinna ona zdominować smaku cenionej na polskich stołach mącznej potrawy. W dzisiejszym artykule wskażemy, jak przyrządzić we własnej kuchni keto pierogi, które będą cechować się znacznie zmniejszoną ilością węglowodanów w składzie. Wskażemy, jakie składniki będą wymagane do sprawnego zrealizowania tego przepisu. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami!
Jeden średniej wielkości pieróg ruski stworzony z mąki pszennej lub żytniej ma około 15 gramów węglowodanów. Oznacza to, iż zjedzenie dwóch sztuk tego produktu, w zasadzie wyczerpuje średnią dzienną pulę węglowodanów możliwych do spożycia przez osoby stosujące dietę ketogeniczną. Mówimy tylko o dwóch pierogach, pomijając inne posiłki w jadłospisie, które i tak mogą zawierać pewne wartości węglowodanów. Można zatem wskazać, iż pierogi, podobnie jak inne dania mączne – kopytka, knedle, placki ziemniaczane – powinny zostać całkowicie wyeliminowane z jadłospisu ketogenicznego. Odpowiedź na pytanie zawarte w nagłówku zdaje się zatem oczywiste. Klasyczne pierogi nie są tylko wrogiem ketozy, ale nie powinny być nawet rozważane do tymczasowego wprowadzenia do takiego planu żywienia.
Sytuacja ulega zmianie, gdy zamiast zwykłej mąki, użyjemy ketogenicznych zamienników. Wówczas okazuje się, że nawet spora liczba zaserwowanych keto pierogów nie powinna przeszkodzić w podtrzymywaniu stanu ketozy organizmu.
Podstawą każdego pieroga jest oczywiście ciasto. W wersji keto musi spełniać kilka wymogów: być niskowęglowodanowe, sprężyste i łatwe do lepienia. Kluczem do zrobienia takiego dania będzie wykorzystanie mąki niezbożowej, która cechuje się korzystnym rozłożeniem składników makro. Jedną z polecanych alternatyw jest np. mąka ze zmielonych wiórków kokosowych, która zawiera około 7 gramów węglowodanów w 100 gramach produktu. Ma ona jednak jedną, niepożądaną właściwość – jest niezwykle chłonna, przez co należy ją zmieszać z innym typem mąki, np. migdałową, która ma najczęściej kilkanaście procent węglowodanów mniej niż pszenny odpowiednik. Uzupełnieniem mieszanki na ciasto powinien być dodatkowy zagęstnik, ponieważ ciasto ma tendencję do kruszenia się, przez co pierogi mogłyby się rozpaść podczas poddawania ich obróbce termicznej. Dodatkowym składnikiem, który znacząco poprawia konsystencję ciasta, jest guma ksantanowa (lub guma guar), którą bez problemu kupimy w sklepie ze zdrową żywnością lub zamówimy ze sklepu internetowego.
Oprócz mieszaniny składającej się z mąki kokosowej i migdałowej alternatywą będzie również wykorzystanie rozpuszczonego sera mozzarella, do którego dodaje się kilka łyżek wyróżnionej wcześniej mąki z migdałów. Rzadziej do przyrządzenia niskowęglowodanowych pierogów używa się dozwolonej na keto mąki lnianej, ponieważ uzyskane ciasto bardzo słabo się lepi, przez co tworzenie pierogów jest znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne. Można wskazać, że pierogi z rozgniecionego lnu to wersja dla osób najbardziej cierpliwych, dla których spędzanie długiego czasu w kuchni nie jest żadnym problemem. Najważniejsze, aby pamiętać o:
W poniższych przepisach wyróżniamy sposoby na przygotowanie farszu. W każdym z przypadków mieszanka na ciasto będzie taka sama:
- 150 gramów mąki migdałowej,
- 15 gramów mąki kokosowej,
- 10 gramów mąki lnianej,
- 3 łyżeczki zagęstnika (np. żelującej gumy ksanatowej),
- 2 jajka,
- 200 mililitrów ciepłej, przegotowanej wody,
- sól,
- pieprz.
Składniki należy ze sobą dokładnie wyrobić, przełożyć na papier do pieczenia, przykryć kolejną warstwą papieru, rozwałkować i wyciąć odpowiedni kształt.
Przygotuj 200 gramów kapusty kiszonej, 150 gramów startych pieczarek, jedną poszatkowaną cebulę i kilka łyżek masła klarowanego. Posól i przesmaż wszystko na patelni – ważne, aby nadmiar wody z niej odparował, a farsz stał się jednolity. Dopraw mieszankę pieprzem i ewentualnie większą ilością soli. Nadziewaj ciasto i gotuj przez kilka minut na wrzątku. Możesz również upiec pierogi w piekarniku, polewając je wcześniej tłuszczem. Taki sposób przygotowania sprawi, iż ryzyko rozpadnięcia się pierogów znacząco zmaleje.
W keto pierogach ruskich zamieniamy ziemniaki na niskowęglowodanową alternatywę. Dobrze w tym kontekście sprawdzi się kalafior lub brokuł, który dodatkowo zabarwi farsz na kolor zielony. Mieszanka do takich pierogów powinna zawierać także: 200 gramów tłustego twarogu, cebulę i nieco masła. Kalafiora gotujemy i rozdrabniamy widelcem, dodajemy do niego zmielony twaróg, następnie ostudzoną, zeszkloną cebulkę na maśle i doprawiamy całość wedle uznania. Takim farszem można od razu nadziewać ketociasto, a ulepione pierogi gotujemy przez kilka minut.
Mięsne danie z ciastem keto na pierogi spodoba się każdemu miłośnikowi wyrazistych smaków. Do jego przyrządzenia będziemy potrzebować ok. 250 gramów mięsa mielonego (wołowego, wieprzowego lub drobiowego), a także kilka składników, które urozmaicą smak: cebulę, czosnek i mieszankę przypraw bez cukru. Mięso smażymy na patelni – mniej więcej w ten sam sposób, jakbyśmy przygotowywali wkład do spaghetti. Ostudzony farsz może powędrować do ciasta. Keto pierogi z mięsem wrzucamy na gotujący się wrzątek na minimum 3 minuty.
Życzymy wszystkim udanego gotowania i smacznego zajadania się pierogami, które mają znacznie mniej węglowodanów niż standardowe danie mączne.