Nie chcesz wypaść ze stanu ketozy na wakacjach? Sprawdź, jakie produkty keto zabrać na urlop i co zamówić do jedzenia na mieście.
Wyjazdy wakacyjne wiążą się z korzystaniem z restauracji hotelowej albo częstym stołowaniem się na mieście. Na wczasach chcemy bowiem poznać lokalną kuchnię i odkryć tajemnicę gastronomii tego miejsca. Co jednak w przypadku, gdy wakacyjny wypoczynek chcielibyśmy połączyć z utrzymaniem diety ketogenicznej? W poniższym artykule przekonujemy, że jest to jak najbardziej możliwe. Wyróżniamy najważniejsze wskazówki, które pozwolą nam trzymać się keto jadłospisu podczas wypadu urlopowego. Podpowiadamy, jakie produkty warto zabrać ze sobą do walizki oraz czym się kierować w trakcie przeglądania menu w restauracji.
Dieta ketogeniczna opiera się na produktach wysokotłuszczowych, a także tych zawierających białko pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Żywność ketogeniczna powinna być możliwie najwyższej jakości. Nie należy spożywać najtańszych mielonek czy budżetowych konserw turystycznych. Produkty te są naładowane wieloma zbędnymi dodatkami żywnościowymi, które w nadmiernej ilości mogą być szkodliwe. Dieta ketogeniczna ma być przede wszystkim prozdrowotna, dlatego warto zadbać o wybieranie jedynie wysokojakościowych produktów.
Wiemy już, że zabieranie najtańszej konserwy na wakacje nie jest najlepszym rozwiązaniem. Znacznie lepiej wybrać droższe, ale za to sprawdzone przetwory, które posiadają czysty skład bez składników wypełniających. Do wakacyjnego plecaka warto również wrzucić keto batony, paczkę orzechów np. pekan, brazylijskie, makadamia czy paczkowaną, suszoną wołowinę. W zależności od tego, gdzie jedziemy, możemy również spakować olej kokosowy oraz szczelnie zamkniętą mąkę migdałową. Jeśli nie wyjeżdżamy do miejsc oddalonych od jakichkolwiek sklepów, to zdecydowanie większość z wymienionych produktów kupimy na miejscu. W wielu popularnych miejscowościach wypoczynkowych znajdziemy sklepy spożywcze, w których znajduje się wiele ogólnodostępnych produktów zgodnych z dietą keto np. sery, mięso, jogurt naturalny, nasiona, pestki.
Rosnące koszty wielu produktów dają się we znaki. Szczególnie jeśli planujemy ekonomiczne wakacje, podczas których będziemy przygotowywać posiłki w wynajętym pokoju hotelowym, pensjonacie czy willi. Przed podobnym dylematem stają osoby stosujące się do założeń diety ketogenicznej. Bardzo często wychodzą one z założenia, że posiłki najlepiej jest przygotowywać samodzielnie – wtedy dokładnie wiemy, z czego stworzony został dany posiłek. Jakie produkty keto friendly można wrzucić do plecaka, torby lub walizki przed wylotem bądź wyjazdem na wakacje? Poniżej przedstawiamy listę dodatkowych 10 propozycji.
● kokosowe chipsy na drogę,
● koncentrat białkowy bezcukrowy,
● oliwki w zalewie w słoiczku lub woreczku,
● tuńczyk w puszce,
● małą kostkę parmezanu,
● suszone wodorosty jako szybką przekąskę,
● keto majonez,
● peklowaną wieprzowinę w słoiku,
● pesto bazyliowe w słoiku,
● guacamole w szczelnym opakowaniu.
Nie należy zapominać również o nawodnieniu, czyli spożywaniu odpowiedniej ilości płynów. Najlepiej sprawdzi się tutaj woda. Znakomicie gasi pragnienie i powinna być pierwszym wyborem dla osób na keto, szczególnie podczas wakacyjnych upałów. Jeśli czeka nas podróż lotnicza, to należy uwzględnić także wymagania przewoźników dotyczące maksymalnej ilości płynów w podręcznym bagażu. To, czego nie weźmiemy na pokład, z pewnością nabędziemy w miejscu przylotu.
Czas wyjść na miasto i spróbować lokalnych przysmaków! Jak w takiej sytuacji nie wpaść na minę? Przede wszystkim warto zapoznać się menu danej restauracji jeszcze przed zajęciem stolika. Można zrobić to na spokojnie, np. podczas wypoczywania na plaży. Wystarczy zerknąć do informacji w Internecie – większość restauracji i jadłodajni udostępnia listę serwowanych dań na stronach internetowych, fanpage’ach czy wizytówkach. W dużej części przypadków już po samej nazwie będziemy w stanie ocenić, czy dana potrawa będzie keto, czy też nie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, m.in. związane z występowaniem obcojęzycznych terminów, dobrym rozwiązaniem okaże się internetowy tłumacz. W mgnieniu oka sprawdzimy, czy dany składnik potrawy zawiera węglowodany.
Osoby, które nie mają problemów z rozmową w języku obcym, mogą bezpośrednio zapytać kelnera. Przydatnym zwrotem jest np. „Is it keto meal?" czy „Is it keto friendly dish?". Jeśli z kolei mamy pewne obiekcje co do ilości węglowodanów w danym daniu, lepiej zrezygnować z posiłku i wybrać inną opcję. Wiadomo także, że np. pizzeria włoska nie będzie najlepszym miejscem na zjedzenie keto obiadu, szczególnie jeśli w menu widnieją tylko i wyłącznie pozycje pszenne. W dużych miejscowościach turystycznych bez większego problemu znajdziemy lokale, w których serwowane są keto obiady i keto kolacje. Szczególnie w zachodniej Europie, Ameryce Północnej czy w azjatyckich metropoliach. Co, jednak gdy mimo poszukiwań nie jesteśmy w stanie znaleźć miejsca oferującego typowo ketogeniczne potrawy? W takiej sytuacji warto kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami, dzięki którymi wybierzemy odpowiedni posiłek z menu.
1. Planuj wizytę w restauracji z wyprzedzeniem i zawczasu przejrzyj dostępne menu.
2. Skoro menu obfituje w potrawy wysokowęglowodanowe, sprawdź kategorię sałatek, ryb lub steków.
3. Poproś kelnera o podanie sosów lub dressingów osobno – bardzo często tego rodzaju dipy obfitują w cukry.
4. Unikaj pieczywa, ziemniaków i ryżu – możesz poprosić o zamianę tych składników na gotowane lub grillowane warzywa.
5. Unikaj panierowanych filetów, kotletów mielonych i innych popularnych dań smażonych na głębokim tłuszczu.
6. Obok sałatek najlepszym wyborem będzie grillowana ryba lub stek wołowy. Osoby, które lubią owoce morza, mogą również zajadać się krewetkami na maśle.
Przy odrobinie wysiłku jesteśmy w stanie znaleźć restauracje i lokale, w których zjemy zdrowy keto posiłek. W przypadku braku dostępności keto dań w menu warto zapytać obsługę o ewentualne zamienniki. Z uwagi na olbrzymią popularność diet low carb, wielu restauratorów stara się wyjść potrzebom takich osób naprzeciw. Do picia z kolei warto zamówić wodę lub napoje bez cukru.