Dieta ketogeniczna to sposób żywienia, którego stosowanie może przynieść pożądane rezultaty dopiero po upływie pewnego czasu. Niektóre osoby odczuwają pozytywne skutki ketozy już po kilku dniach czy tygodniach, inne zaś obserwują pierwsze zmiany w ciągu dwóch lub trzech miesięcy od startu. Oznacza to, że czasami na pierwsze efekty zawsze trzeba trochę poczekać. Wiadomo, że dieta ketogeniczna nie zadziała jak za pstryknięciem palców. Wymagana jest cierpliwość, która z czasem popłaca. Czy jednak da się przesadzić w drugą stronę i pozostać na diecie keto zbyt długo? Czy w dłuższej perspektywie czasowej uporczywe trzymanie się stanu ketozy może okazać się dla niektórych osób niewskazane? Sprawdzamy, przez ile czasu warto korzystać z tego planu żywieniowego.
Wciąż nie ma jednoznacznych badań naukowych, które rzetelnie przedstawiałyby długoterminowe skutki stosowania diety ketonowej. Zwykle analiza procesu dotyczy wyłącznie maksymalnie dwóch lat jej stosowania. Brak jest obecnie dowodów, które dawałyby odpowiedź na pytania o wieloletnie spożywanie posiłków z niską zawartością węglowodanów. To zaś rodzi problem z określeniem, jak długo opisywana dieta keto może być praktykowana przez osoby, które chcą osiągnąć założone cele dietetyczne w możliwie rozsądnym czasie. Ciekawe wnioski zostały zaprezentowane w pracy naukowej pt. Beyond weight loss: a review of the therapeutic uses of very-low-carbohydrate (ketogenic) diets, autorstwa m.in. A. Paoli. Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, wykazano, iż osoby stosujące dietę niskowęglowodanową tracą najwięcej na wadze w ciągu pierwszych od 3 do 6 miesięcy – w porównaniu z osobami stosującymi dietę zbilansowaną przez ten sam okres. Okazuje się, że największa skuteczność ketozy obserwowana jest do pierwszego półrocza stosowania białkowo-tłuszczowego jadłospisu.
Dlaczego więc można spotkać się z opiniami, które zachęcają do zaprzestania „bycia na keto” po upływie określonego czasu, np. kilku miesięcy? Często takie zalecenie przekazują dietetycy, którzy zauważają u swoich pacjentów pożądaną redukcję masy ciała, a co za tym idzie, brak konieczności kontynuowania procesu odchudzania tą metodą. Pewne światło na ten temat rzucają także długoterminowe skutki utrzymywania stanu ketozy, które nie są do końca zbadane przez naukowców. Ile więc, opiniując temat książkowo, powinna trwać keto dieta? Wyróżniamy najważniejsze wnioski w formie wypunktowań.
● Dieta ketogeniczna daje długofalowe efekty, nie jest więc tymczasowym jadłospisem na kilka dni.
● Pierwsze rezultaty bycia na keto pojawiają się najczęściej po upływie kilku tygodni, choć bywa, że trzeba poczekać na nie nieco dłużej.
● Największa utrata masy ciała w diecie ketogenicznej występuje do paru miesięcy od momentu rozpoczęcia jej stosowania.
● Nie znamy dokładnych skutków ubocznych pozostawania w ketozie przez bardzo długi czas.
Dobrze zbilansowana dieta i właściwa suplementacja to nierozłączny duet, który zawsze powinien iść ze sobą w parze. Warto dołączyć do tego regularne badania profilaktyczne i stale obserwować swoje samopoczucie. To absolutna podstawa, która pozwoli nam stosować dietę keto przez dłuższy czas.
Część osób rezygnuje ze stosowania diety keto po kilku tygodniach, inni pozostają jej wierni przez lata. Co mówią o tym oficjalne źródła naukowe? Przede wszystkim czas korzystania z pozytywnych walorów stanu ketozy jest kwestią mocno indywidualną. Nie sposób określić jednoznacznie predyspozycji zdrowotnych każdego człowieka. To zaś sprawia, że nie ma jednej recepty na to, jak długo można stosować keto. W tym momencie warto zaznaczyć, że przechodzenie na dietę keto(oraz jej kontynuowanie) powinno być poprzedzone kontaktem ze specjalistą. Pomoże on nie tylko w ułożeniu jadłospisu, ale także doradzi, które minerały oraz witaminy należy dodatkowo spożywać – i w jakiej formie. Zignorowanie bardzo ważnej kwestii, jaką jest prawidłowa suplementacja i dobrze zbilansowana dieta może prowadzić m.in. do dużej utraty elektrolitów i witamin.
Ile więc można stosować dietę keto bez obawy o jakiekolwiek skutki uboczne? Niestety, nie ma na to krótkiej odpowiedzi. Co zatem wydaje się logiczne zgodnie z obecnym stanem wiedzy? Brakuje jednoznacznych dowodów, które wskazywałyby na negatywne skutki w długoterminowym stosowaniu diety. Stale pojawiają się też nowe badania wskazujące na korzyści płynące z odżywiania się zgodnie z zasadami keto takie jak skuteczna redukcja masy ciała, stabilizacja poziomu cukru we krwi czy zwiększenie wytrzymałości fizycznej. Każdy organizm jest inny i często jest to kwestia indywidualna. Jednak dieta keto może z powodzeniem być stosowana długoterminowo, pod warunkiem, że będzie odpowiednio zbilansowana. Najważniejsze jest, aby obserwować reakcje organizmu, własne samopoczucie oraz wykonywać badania profilaktyczne.
—
Źródła:
A. Paoli, A. Rubini, J. S. Volek, K. A. Grimaldi, Beyond weight loss: a review of the therapeutic uses of very-low-carbohydrate (ketogenic) diets, http://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23801097/.
A. MacMillan, 5 Long-Term Health Risks of Going Keto, http://www.health.com/weight-loss/keto-long-term.
M. Dudzińska, Dieta ketogenna w pigułce, http://dieta-ketogenna.pl/uploads/files/dc7030a84c86915b56b747eecaef784cc5dc2969.pdf.
Effects of 30 days of ketogenic diet on body composition, muscle strength, muscle area, metabolism, and performance in semi-professional soccer playershttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8447662/
Ketogenic Diet Benefits to Weight Loss, Glycemic Control, and Lipid Profiles in Overweight Patients with Type 2 Diabetes Mellitus: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trailshttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9408028/