Jeden, dwa, trzy, a może więcej? Ile tak naprawdę powinniśmy jeść posiłków na keto?
Szukacie jednoznacznej odpowiedzi na to, ile posiłków powinno się jeść będąc na diecie ketogenicznej? To nie jest takie proste! Istnieje wiele rodzajów diety ketogennej, którą często stosuje się z przerywanym postem i oknami żywieniowymi. To, jaki wariant jest najlepszy dla danej osoby w ogromnej mierze zależy od własnych predyspozycji, przede wszystkim tych zdrowotnych, ale także od zamierzonych celów i innych aspektów.
Na świecie istnieje wiele zróżnicowanych diet, które mają na celu pomóc regulować masę ciała, wyszczuplić sylwetkę, poprawić zdrowie, kondycję włosów, skóry, wpłynąć na pamięć i koncentrację i tak dalej. Choć mogą mieć wspólne cele, diet te różnią się diametralnie w doborze posiłków. Dieta ketogeniczna obecnie przeżywa swój rozkwit. Stała się na tyle popularna, że bez problemu znajdziemy w sklepie produkty dla ketogeników, a nawet restauracje oferujące keto posiłki.
1. SKD, czyli Standardowa Dieta Ketogeniczna. Ten wariant należy do najpopularniejszych wśród miłośników diety ketogenicznej. Rozkład makroelementów prezentuje się tak, jak powyżej (T:70-80%, B:20-25%, W:5-10%). Ten rodzaj diety jest świetny dla osób początkujących. Standardowa Dieta Ketogeniczna sprawdzi się również świetnie w procesie ketoadaptacji.
Będąc na SKD powinno się jeść od 4 do 5 posiłków dziennie, mniej więcej w równych odstępach czasu. Warto jednak dodać, że mówimy o trzech głównych posiłkach: śniadanie, obiad i kolacja, oraz jednym lub dwóch mniejszych: np. drugie śniadanie lub podwieczorek.
2. TKD, czyli ukierunkowana Dieta Ketogeniczna. Ten wariant diety polecany jest osobom intensywnie ćwiczącym. W rozkładzie makr zauważymy nieco większą ilość węglowodanów. Warto jednak zwrócić uwagę a to, że posiłek zawierający więcej węglowodanów należy zjeść przed treningiem i krótko po. Tylko nie myślcie, że chodzi tutaj o słodycze! Wręcz przeciwnie. Podbijamy ilość węglowodanów poprzez jedzenie odżywczych posiłków zawierających np. więcej warzyw.
Wiele osób decyduje się na przejście na keto od rozpoczęcia TKD, ponieważ obcięcie węglowodanów nie jest tak drastyczne, jak w przypadku SKD, organizm reaguje więc nieco łagodniej. Pamiętajcie jednak, że jest to dieta dla osób aktywnych fizycznie! TKD opiera się na 3 głównych posiłkach.
3. OMAD, czyli dieta zawierająca tylko jeden posiłek dziennie. W niektórych źródłach nazywa się ją dietą wojowników. Główna zasada jest taka, że jak już łatwo się domyślić, spożywacie tylko jeden posiłek dziennie. Co niesamowite, po pewnym czasie Wasz organizm, będący w stanie ketozy, przyzwyczaja się do przyjmowania jedzenia tylko raz dziennie, więc nie odczuwanie głodu ani nagłych spadków energii. Na czym polega trik? Wasz posiłek jest obfity, sycący i pełen zdrowych tłuszczy.
4. Wariacje diety okienkowej. Ten wariant polega na połączeniu diety ketogenicznej i postu przerywanego. Zakłada występowanie tzw. Okien żywieniowych, czyli okresów, kiedy można jeść, zakładając, że przez resztę czasu się powstrzymujemy. Najczęściej polecana jest tzw. Dieta 8/16 - przez 8 godzin spożywamy posiłki w regularnych odstępach czasu, a przez kolejne 16 godzin pościmy. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli pierwszy posiłek, śniadanie, jecie o 8.00, ostatni powinien być zjedzony do godziny 17.00. Zakładając, że jedzie w zdrowych odstępach co trzy godziny, powinniście jeść 3 - 4 posiłki.
Bez względu na jaką dietę się zdecydujecie, przede wszystkim słuchajcie swojego ciała. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek diety, konieczne jest wykonanie podstawowych badań (np. morfologia krwi, lipidogram, glukoza, stężenie ciał ketonowych).
Wiemy, że utarł się pogląd, że racjonalne żywienie to pięć posiłków dziennie, ale to nie zawsze sprawdza się na keto. Dlaczego? Z reguły dieta keto jest bardziej kaloryczna niż inne diety, a to z powodu większej ilości tłuszczu w diecie. Odpowiednio zbilansowana dieta będzie również zawierała zdrowe, obfite posiłki. W praktyce oznacza to, że będziecie nasyceni na dłużej.
Jeżeli od ostatniego posiłku minęły już trzy godziny, a Wy wciąż nie jesteście głodni, to super! Wcale nie musicie teraz sięgać po kolejny, “bo tak każe dieta”. Słuchajcie swojego organizmu. Wiele osób zaczyna przygodę z keto od pięciu posiłków dziennie, a z czasem zwiększa interwały między posiłkami (całkiem podświadomie) i kończy na trzech posiłkach o dość stałych porach. Kluczem jest dobrze rozpisana, zbilansowana dieta dobrana do Waszych indywidualnych potrzeb.
Wiemy, że liczenie makroskładników i planowanie posiłków nie jest proste, szczególnie na początku diety. Dlatego wyszliśmy naprzeciw prośbom i oczekiwaniom naszych czytelników i pomagamy w stworzeniu indywidualnie dobranego jadłospisu według wybranego wariantu diety oraz zapewniamy mailowe konsultacje z dietetykami. Zamów swoją dietę tutaj lub sprawdź całkowicie bezpłatny, przykładowy jadłospis: https://ketonline.pl/przykladowy-jadlospis