Śniadanie stanowi nieodłączną część każdego jadłospisu. Jest pierwszym posiłkiem po całonocnym poście, dzięki któremu można nabrać dodatkowych sił na nowy dzień. Część specjalistów uważa, że stanowi ono najważniejszy posiłek doby. Inni dietetycy wskazują, że jego znaczenie jest mniejsze, niż mogłoby się jeszcze do niedawna wydawać. Bez względu na to, czy śniadanie jest dla Ciebie istotnym daniem, bez którego nie wyobrażasz sobie startu kolejnego dnia, czy też nie przywiązujesz do niego większej wagi, zdecydowanie warto poznać szybkie sposoby na przygotowanie niskowęglowodanowego, porannego dania.
Wskazujemy, czym charakteryzuje się prawdziwe śniadanie low carb. Przedstawiamy kilka ciekawych pomysłów na śniadania niskowęglowodanowe, które bez trudu można przygotować samodzielnie w zaledwie kilkanaście minut. Podpowiadamy również, które produkty spożywcze idealnie nadadzą się do stworzenia smacznego, ubogowęglowodanowego dania na start nowego dnia.
Śniadanie niskowęglowodanowe bazuje na udziale składników białkowych i tłuszczowych. Istotną kwestią jest ograniczenie w nim udziału węglowodanów do niewielkich ilości. Zgodnie z ogólnymi zasadami diety low carb, nie powinna ona dostarczać więcej niż 25% kaloryczności diety. Jeśli po zjedzeniu dużej ilości węglowodanów czujesz się niekomfortowo, być może warto wdrożyć do swojego życia śniadania pełne dietetycznych warzyw i zdrowych tłuszczów, które są lżejsze, ale równie pożywne. Lekki, poranny posiłek ubogowęglowodanowy może być bardzo smaczną alternatywą dla kalorycznych płatków śniadaniowych, pszennego pieczywa o wysokim indeksie glikemicznym czy nadmiernie dosładzanych dżemów.
Czym powinno charakteryzować się śniadanie w stylu low carb? Przede wszystkim odpowiednim układem składników makro, czyli ograniczeniem udziału cukrów w takim daniu. Śniadanie powinno być pożywne, zdrowe i pełne witamin. Warto zatem urozmaicać je różnymi produktami żywnościowymi – tak, aby dostarczało nie tylko odpowiednią dawkę energii, ale również minerały, niezwykle nam potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ubogowęglowodanowe danie zapewnia niewielki poziom wchłaniania glukozy do krwi. Przed przejściem na dietę low carb warto wykluczyć ewentualne przeciwwskazania zdrowotne. W tym celu najlepszym pomysłem jest kontakt z profesjonalnym dietetykiem i lekarzem pierwszego kontaktu.
Wiele osób doskonale kojarzy, jak wyglądają stereotypowe amerykańskie śniadania znane z filmów i reklam. Można stwierdzić, iż posiłki low carb są ich absolutnym przeciwieństwem. Nie uświadczymy w nich składników zbożowych, słodkiego syropu klonowego czy wypiekanych tostów. Śniadania z niskim udziałem węglowodanów bazują na jajach, wybranym nabiale, mięsie i przede wszystkim warzywach. Do ich przyrządzania wykorzystuje się masło klarowane, keto pieczywo i niektóre orzechy. Poniżej przygotowaliśmy dwa wybrane przepisy na śniadanie niskowęglowodanowe, które mogą być znakomitym starterem na kolejny dzień.
Jajecznica low carb z boczkiem i warzywami
Jajecznica to klasyczne i szybkie danie śniadaniowe. Ze względu na swoje marko idealnie pasuje do jadłospisu niskowęglowodanowego. Co ważne, wystarczy zaledwie kilka minut, aby przygotować to danie. Co będzie potrzebne, by przygotować porcję dla jednej osoby?
● 3 jajka,
● 50 gramów boczku wędzonego,
● pół cebuli,
● 30 gramów sera feta,
● 2 łyżki masła,
● świeże zioła i przyprawy,
● pomidor,
● odrobina oliwy z oliwek.
Podsmażamy pokrojony boczek na rozgrzanej patelni, na której znajduje się masło. Po chwili dodajemy poszatkowaną cebulę. Rozbijamy jajka i dodajemy do środka. Całość mieszamy jak typową jajecznicę. Na koniec dorzucamy ser feta oraz ulubione, świeże zioła – np. oregano i pietruszkę. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Serwujemy z pokrojonymi pomidorami oblanymi oliwą z oliwek.
Zawartość węglowodanów w posiłku to ok. 7 gramów.
Pancakes z masłem orzechowym i jagodami
Wspomniane wyżej, amerykańskie śniadania, nie muszą zawsze obfitować w węglowodany. Miłośnicy słodkich śniadań mogą skorzystać z niskowęglowodanowej alternatywy, która smakuje bardzo podobnie do oryginału. Co będzie potrzebne do wykonania porcji dla jednej osoby?
● 1 łyżka masła orzechowego,
● 2 jajka – oddzielnie białka i żółtka,
● łyżka proszku do pieczenia,
● 1/4 awokado,
● bezcukrowy syrop do polania,
● ekstrakt z wanilii,
● olej do smażenia,
● 20 gramów malin,
● 20 gramów jagód.
Przygotuj naczynie, np. miskę i włóż poszczególne składniki: żółtka, masło, proszek i ekstrakt. Aby nieco zagęścić konsystencję ciasta użyj kawałka rozgniecionego awokado. Za pomocą blendera ręcznego (lub manualnie) wymieszaj wszystko ze sobą. Finalny produkt powinien być jednolity i posiadać gładką konsystencję (nieco gęstszą niż typowe ciasto na naleśniki). W oddzielnym naczyniu ubij białka i dodaj do głównej masy. Rozgrzej olej na patelni i smaż pancakes dozując ciasto. Wystarczą 2 minuty na każdej stronie, aby placki były gotowe. Polej je na talerzu niesłodzonym syropem i posyp owocami leśnymi (jagodami lub borówkami).
Zawartość węglowodanów w posiłku to ok. 12 gramów.
Na diecie low carb warto wybierać produkty nieprzetworzone. Sięgając po świeże warzywa czy surowe mięso, mamy pewność, że nie posiadają one dodatków cukrowych. Dobrym pomysłem jest także zakup nabiału, ryb czy orzechów. Wiele pomysłów kulinarnych można zaczerpnąć z diety ketogenicznej. Wszelkiego rodzaju keto pieczywo, czyli m.in. bułki o niskim udziale węglowodanów, mogą być rozważone do wdrożenia na diecie low carb. Śniadanie, które będzie ubogie w węglowodany, może zostać ponadto skomponowane z:
● tłustej śmietany,
● tradycyjnego kefiru,
● serka wiejskiego,
● większości orzechów,
● jaj,
● tłustych ryb,
● warzyw liściastych,
● owoców niskowęglowodanowych,
● nasion i pestek,
● dojrzałego awokado.
Śniadania low carb mogą być smaczne i pożywne. Pomagają wielu osobom w modelowaniu sylwetki, w tym przede wszystkim w redukcji masy ciała. Z uwagi na dobór składników, posiłki low carb są droższe i trudniej znaleźć dla nich alternatywę np. jedząc na mieście. Istnieje również wiele przeciwwskazań, które uniemożliwiają wdrażanie tego jadłospisu. W doborze optymalnego planu żywieniowego może pomóc specjalista, który weźmie pod uwagę wszystkie istotne uwarunkowania.